Przewiń do głównej treści
  1. Artykuły/

Ochrona układu wzrokowego przed szkodliwym promieniowaniem UV

Anna Rembiszewska Bryloteka Promieniowanie UV
Mgr inż. Anna Rembiszewska, Bryloteka
Właścicielka i współzałożycielka marki Bryloteka, wieloletni menager salonów optycznych, stylistka opraw okularowych.

Wstęp

Celem artykułu jest przedstawianie szkodliwych skutków promieniowania UV oraz jak ochronić przed nim nasz układ wzrokowy. Dlaczego należy chronić oczy przed słońcem? Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Na co trzeba zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne? Na te oraz inne pytania związane z ochroną oczu przed UV odpowiem w poniższym artykule.

Czym jest promieniowanie UV i jakie są jego konsekwencje dla naszego zdrowia i układu wzrokowego?

Promieniowanie UV a dokładniej promieniowanie ultrafioletowe, które jest emitowane przez Słońce stanowi bardzo istotny czynnik środowiska, którego wpływ na ludzki organizm budzi niezwykle wiele kontrowersji. Umiarkowana ilość UV niezbędna jest dla naszego zdrowia. Niezaprzeczalnie pozytywnymi działaniami UV jest stymulacja wytwarzania witaminy D, wpływ na funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, zdolność zabijania drobnoustrojów, czy możliwość wykorzystania w leczeniu wielu schorzeń. Z drugiej strony silenie odpowiada za fotostarzenie się skóry, jest jednym z najsilniejszych czynników kancerogennych. Nierozważne i nadmierne korzystanie ze słońca grozi niekorzystnymi zamianami w całym organizmie a szczególnie narządzie wzroku.

Nasze oczy są uzależnione od słońca, ponieważ światło słoneczne umożliwia nam proces widzenia, tym samym oczy są bardzo narażone na negatywny wpływ promieniowania UV, jako jeden z najbardziej eksponowanych narządów. Co ciekawe w przeciwieństwie do skóry, nie zaobserwowano żadnych pozytywnych skutków działania UV na nasz układ wzrokowy. Wyróżnić możemy krótkoterminowe objawy działania UV na oczy tj. ból, zaczerwienienie gałek ocznych, nadmierne łzawienie, światłowstręt, natomiast długoterminowe to rak skóry w okolicach oczu, zaćma korowa, skrzydlik, tłuszczyk oraz degeneracja plamki żółtej związanej z wiekiem.

Jaką rolę pełnią okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne pełnią przede wszystkim rolę ochrony naszych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV, poprawiają jakość naszego widzenia oraz niwelują efekt zmęczenia oczu w warunkach zewnętrznych. Mówi się, że promieniowanie UV wstępuje tylko wtedy, kiedy świeci Słońce. Jest to nieprawda. Noszenie okularów przeciwsłonecznych jest wskazane przez cały rok (nie tylko latem, czy podczas wakacji, jak jest powszechnie uważane), ponieważ zimą dochodzi do odbijania się promieni świetlnych od śniegu i lodu, co szkodzi naszym oczom. Nawet w pochmurne dni nasz układ wzrokowy narażony jest na szkodliwe UV. Im częściej zakładamy okulary, tym lepiej dla naszych oczu. Dodatkowo okulary przeciwsłoneczne od wielu, wielu lat pełnią funkcję uzupełnienia stylizacji, podkreślenia charakteru czy atutów naszej urody. W świecie mody, sztuki i kultury znaleźć można ikony tych dziedzin, które okulary przeciwsłoneczne wykorzystywali i wykorzystują, jako nieodłączny element ich osoby i postaci scenicznej.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Wszystko zależy od preferencji oraz warunków, w których będą używane. Jest to dość indywidualna sprawa. W świecie okularów przeciwsłonecznych mamy niemalże nieorganiczną możliwość barw szkieł okularowych, kształtów i kolorów oprawek, rodzaju szkieł. Wyróżnić możemy m.in. okulary z polaryzacją, gradalne, korekcyjne z barwieniem, barwione kosmetycznie. Możemy wybrać okulary sportowe, modowe, klasyczne, lecznicze. Duże znaczenie ma sam kolor szkieł. Dzięki odpowiednio dobranej barwie możemy uzyskać jeszcze lepszy kontrast obrazu, poprawić jakość widzenia, zredukować olśnienia. Udając się do dobrego salonu optycznego, możemy liczyć na fachowe doradztwo, które z pewnością sprosta naszym oczekiwaniom.

Na co należy zwrócić uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne?

Przede wszystkim należy dokonać zakupu w odpowiednim miejscu, gdzie znajdziemy okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami UV, blokadą światła, dobrą jakością soczewek, odpowiednim dla nas kolorem szkieł. Dobre, jakościowe okulary powinny posiadać odpowiednie oznaczenia na zausznikach i informację o atestach. Dlatego w celu ich zakupu najlepiej udać się do dobrego salonu optycznego, gdzie uzyskamy odpowiednią pomoc przy ich wyborze.

Podsumowując okulary przeciwsłoneczne powinny pełnić przede wszystkim funkcję ochronną dla naszego układu wzrokowego. Warto zaczerpnąć fachowej pomocy optyka podczas wyboru odpowiednich okularów dla siebie. Dodatkowo świetnie spiszą się jako uzupełnienie naszego look’u, podkreślą charakter oraz atuty naszej urody. Pamiętajmy o ochronie naszych oczu przez cały rok, aby ustrzec się przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego.

Bibliografia

  1. A. Marks. Ozon. Katastrofa nad Polską? Penta, Warszawa, 1992
  2. T. Rubasheva-Vladimirova. Wpływ słońca na ludzką skórę. Eye Health Advisor 3/2010, 3
  3. H.L. Chandler, J. Nichols. Ochrona przed promieniowaniem UV dzięki soczewkom kontaktowym. Eye Health Advisor 3/2010, 17
  4. K. Walsh K. Promieniowanie UV i oko. Optyka 3/2011, 24
  5. https://www.medicover.pl/optyk/wplyw-polaryzacji-w-okularach-przeciwslonecznych-na-jakosc-widze/