Slugging - wazelinowanie twarzy - dla kogo?
Spis treści
Zima to niezwykle trudny okres dla naszej skóry. Cera narażona jest na szkodliwe działanie wiatru i niskich temperatur, często też nadmiernie podrażniona, sucha i zaczerwieniona. W tym okresie nasza skóra wymaga dodatkowej uwagi.
W mediach społecznościowych popularnym trendem stał się tzw. slugging, czyli nakładanie wazeliny na całą twarz.
Co to jest slugging?
Slugging to koreański trend w pielęgnacji twarzy polegający na włączeniu do rutyny jednego kosmetyku – wazeliny. Od dłuższego czasu pojawia się w rutynach pielęgnacyjnych K-beauty, gdzie wykorzystuje się go na przykład do uzyskania efektu „glass skin”. Jest zalecany do stosowania jako ostatni etap pielęgnacji, tuż po nałożeniu kremu na twarz.
Wazelina od lat cieszy się dużą popularnością ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. Zgodnie z zapisem INCI wymieniana jest pod nazwą Petrolatum. Jest używana zarówno jako składnik bazowy- odpowiada za regulację konsystencji produktu i za poprawę właściwości użytkowych. To tłusty, mazisty, bezwonny emolient, który pozostawia na skórze odczuwalną warstwę lipidową. Wazelina zastosowana w preparatach do pielęgnacji skóry tworzy tak zwaną warstwę okluzyjną, chroniąc skórę przed utratą wody, tzw. TEWL i przesuszeniem. Ze względu na treściwą i dość tłustą konsystencję, najlepiej sprawdzi się podczas wieczornej pielęgnacji. Jest dobrze tolerowana przez skórę, nie uczula, a przy tym chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Nie wnika w naskórek. Może być używana do pielęgnacji skóry małych dzieci.
Slugging twarzy najlepiej sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym, kiedy cera narażona jest na częste zmiany temperatury oraz niekorzystne warunki pogodowe, takie jak wiatr czy mróz.
Wykonując slugging twarzy, możemy zauważyć wyraźne efekty wygładzenia cery. Jednak należy pamiętać, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy wazeliny na noc i koniecznie oczyścić twarz o poranku.
Slugging twarzy- dla kogo ?
O tym, czy wazelina jest dobra na twarz, decyduje w głównej mierze rodzaj skóry. Wazelinowanie nie jest zalecane przy skórze trądzikowej, tłustej i problematycznej. Dlaczego ? Petrolatum- wazelina uznawana jest za produkt aknegenny czyli zaostrzający trądzik. Ciągła okluzja utrudnia dostęp tlenu do skóry, przez co bakterie beztlenowe mogą zacząć się szybciej namnażać. Wazelina nie ma jednak działania komedogennego, a to znaczy, że nie powoduje powstawania zaskórników. Slugging może genialnie sprawdzić się w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i atopowej. Pomaga odbudować naturalną warstwę ochronną naskórka oraz zabezpiecza skórę przed nadmiernym odparowywaniem wody, a tym samym przed jej odwodnieniem.
Jak wykonać slugging?
- Wykonaj dokładny demakijaż (płyn micelarny, olejek myjący)
- Umyj skórę twarzy delikatnym żelem lub pianką do mycia twarzy.
- Nałóż cienką warstwę kremu nawilżającego i dokładnie wklep go w skórę.
- Gdy krem się wchłonie, zaaplikuj na twarz cienką warstwę wazeliny i dokładnie ją rozprowadź.
- Po upływie kilku godzin zmyj maseczkę z wazeliny.
- Do zmycia wykorzystaj chusteczki do demakijażu, a następnie żelu do mycia twarzy. W razie potrzeby powtórnie umyj skórę, aby całkowicie pozbyć się resztek produktu.
Należy pamiętać, że slugging jest rytuałem do sporadycznego stosowania. Wazelinę wystarczy użyć na twarz 1-2 razy w tygodniu, aby poczuć efekty jej dobroczynnego działania. Jeżeli chcemy wykonać wazelinowanie twarzy latem, wykonujmy go 2 razy w miesiącu. W pielęgnacji kończącej się wazeliną powinnyśmy unikać olejków do twarzy, kuracji punktowych lub substancji aktywnych, takich jak retinoidy, kwasy AHA i BHA. Intensyfikowałoby to działanie aktywnych substancji drażniących.
Podsumowanie
Slugging to prosty zabieg, który przynosi ulgę w podrażnieniach, zmiękcza skórę, wspomaga procesy regeneracyjne i ma działanie odmładzające, jednak nie jest opcją dla każdego rodzaju cery. Należy pamiętać, że za każdym problemem skórnym stoi jakaś przyczyna, a najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem.
Bibliografia
- Arct J., Pytkowska K., Ratz-kyko A. i wsp. Leksykon surowców kosmetycznych. Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia. Warszawa 2014.
- Glinka R., Glinka M. „Receptura kosmetyczna z elementami kosmetologii” tom I, Łódź 2008.
- Baumann L., Dermatologia estetyczna. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- https://www.superpharm.pl/blog/wazelina-na-twarz-czyli-slugging-czy-to-dobry-pomysl.
- https://www.elle.pl/artykul/slugging-nowa-technika-nawilzania-twarzy
- https://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/porady-kosmetyczne/pielegnacja-twarzy/sylwia-buczkowska-kosmetolog-slugging-tak-ale-nie-dla-kazdego-2364266