Substancje senolityczne w pielęgnacji skóry
W codziennym życiu często spotykamy się z reklamami kosmetyków przeciwzmarszczkowych, które obiecują cofnięcie czasu o 10 lat i inne cuda. W gąszczu tych reklam osobie nie związanej z branżą kosmetologiczną ciężko się odnaleźć. Brzmi kusząco, ale jak jest w rzeczywistości? Czy jako laicy możemy zacząć podejmować świadome wybory kosmetyczne?
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe maja za zadanie przeciwdziałać procesom starzenia się skóry, ale rzadko kiedy są w stanie całkowicie zlikwidować już istniejące zmarszczki, czy unieść opadające kontury twarzy. Ich efektywność zazwyczaj wynika z nawilżenia i odżywienia skóry.
Czy istnieją jednak składniki, które realnie mogą wpłynąć na odmłodzenie skóry? Tak!
Senolityki, są substancjami, które selektywnie usuwają starzejące się komórki. Komórki te tracą zdolność podziału i są odporne na apoptozę. Przybywa ich w całym naszym organizmie wraz z wiekiem. Są one aktywne metabolicznie i mogą nabrać prozapalnego, niszczącego zdrowe tkanki, proapoptotycznego fenotypu wydzielniczego. Skutkuje to uwalnianiem prozapalnych cytokin, chemokin i proteaz uszkadzających tkanki Uważa się, że senolityki są w stanie zidentyfikować komórki stare i aktywować do naturalnego samozniszczenia. W ten sposób toksyczne komórki usuwane są z organizmu bez uszkadzania komórek zdrowych, prawidłowo funkcjonujących.
Senolitykiem może być każda substancja bioaktywna, np. flawonoid, ekstrakt roślinny, który wpływa na przemianę starzejących się komórek.
Przykłady senolityków, które warto szukać w kosmetykach:
Kwercetyna to jeden z najliczniej występujących flawonoidów, naturalnie obecny w owocach i warzywach. Najbogatsze źródło kwercetyny stanowią owoce czarnej porzeczki, borówki, jabłek, pomarańczy; warzywa – brokuły, kapusta; kwiaty – głóg, czarny bez, kasztanowiec; zioła – rumianek, dziurawiec i skrzyp polny.
Fisetyna to znany powszechnie przeciwutleniacz, bioaktywna cząsteczka flawonolu występująca w owocach i warzywach: truskawkach, winogronach, cebuli czy ogórkach.
Kurkumina to substancja pozyskiwana z korzenia kurkumy (Curcuma zedoaria), powszechnie stosowana jako naturalny żółty pigment oraz składnik mieszanek przyprawowych, np. curry. Od tysięcy lat zajmuje ważne miejsce w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej, od kilku lat jest także w centrum zainteresowania naukowców, zwłaszcza w kierunku leczenia raka. Badania laboratoryjne wykazały pozytywne wyniki, głównie pod względem jej właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych.
Resweratrol - pozyskiwany m.in. z jagód i winogron, bierze udział w usuwaniu szkodliwych i uszkodzonych komórek.
Antocyjany - grupa naturalnych związków chemicznych należących do klasy flawonoidów. Należą do nich: borówki, czereśnie, porzeczki.
Głównym problemem podczas formulacji kosmetyków pielęgnacyjnych jest sprawienie, aby były one biodostępne dla naszych komórek. Skóra to organ, który stanowi bardzo dobrą barierę dla czynników środowiskowych, drobnoustrojów, jak i dla pożądanych substancji. Nie wystarczy zrobić sobie maseczki DIY z kurkumą i owocami aby skóra skorzystała na senolitycznym działaniu tych składników. W tym procesie kluczową rolę odgrywają nowoczesne technologie kosmetyczne takie jak: promotory przenikania, liposomy, elastyczne liposomy, egzosomy. mikrogąbki czy nanodyski.
Poza wybiórczym stosowaniem senolityków w pielęgnacji warto postawić na inne wartościowe substancje takie jak retinoidy, antyoksydanty, peptydy, czynniki wzrostu, kwasy czy filtry przeciwsłoneczne. Nasza pielęgnacja, aby była skuteczna, powinna oddziaływać na skórę kompleksowo. Jeden składnik, nawet najlepszy nie załatwi sprawy. A całość powinna dopełnić odpowiednia dieta, sen, ruch oraz nawodnienie organizmu.
Literatura
- Paweł Gumułka, Monika Dąbrowska, Małgorzata Starek „Senolityki jako leki czy modne suplementy diety”.
- Ewa Sikora „Czy starzenie się mózgu jest nieodwracalne?”
- Prof. dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska- badania własne.
- A. Kołaczek „Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej”
- Natalia Kulik-Witowska „Przenikanie i działanie produktu kosmetycznego- uwarunkowania”
- Tadeusz Wolski, Bogdan Kędzia „ Farmakoterapia skóry. Cz.2. Przenikanie substancji przez skórę”.