Czy bielactwo ma wpływ na nasz układ wzrokowy?
Czy bielactwo ma wpływ na nasz układ wzrokowy? Jak chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV? Jak chronić okolicę oczu w przypadku bielactwa? Na te wszystkie pytania i wiele innych odpowiedź znajdziemy w poniższym artykule.
Bielactwo to choroba, w której nasza skóra staje się biała lub traci swój kolor. Obszary skóry, które dotknięte zostaną chorobą warunkuje rodzaj bielactwa. Choroba ta stanowi najczęstszą przyczynę hipopigmentacji (czyli odbarwienia skóry) i dotyczy to około 0,5–2% ogólnej populacji. Naukowcy z University of Colorado w Denver przyznają, że osoby posiadające niebieski kolor tęczówki oczu są zdecydowanie mniej narażone na pojawienie się odbarwień skóry niż w przypadku brązowookich. Badania, które zostały przeprowadzone na Amerykanach pochodzenia europejskiego wykazały, że aż 43% badanych osób, u których stwierdzono obecność genów mających znaczny wpływ na pojawienie się bielactwa, miały brązowy kolor oczu. W przypadku osób z zielonymi, niebieskimi oraz szarymi oczami, procent ten był dużo, dużo niższy. Warto zaznaczyć, że kolor naszych oczu jest wieloczynnikową cechą, która zależy od wielu naszych genów, a związek między kolorem oczu a bielactwem jest dość skomplikowany. Nie jest to oczywiście jednoznaczna reguła, ale istnieje pewne powiązanie między niektórymi genami związanymi z kolorem oczu a ryzykiem wystąpienia bielactwa.
W przypadku osób chorujących na bielactwo bardzo ważna jest ochrona oczu oraz okolicy skórnej przed szkodliwym promieniowaniem UV a nawet poparzeniami słonecznymi. Najbardziej znanym i popularnym sposobem ochrony są okulary przeciwsłoneczne. Podczas ich wyboru należy zwrócić uwagę na atesty, certyfikaty oraz rodzaj filtrów. Najlepiej udać się do salonu optycznego, w którym fachowa i profesjonalna obsługa wybierze dla nas okulary idealne pod względem kształtu, koloru, zaciemnienia soczewek okularowych i wielu, wielu innych aspektów. Badania dowodzą, że osoby cierpiące na bielactwo posiadają dużo większą zdolność posiadania wad wzroku a w szczególności astygmatyzmu. Nosząc okulary korekcyjne możemy wybrać oprawki z nakładkami przeciwsłonecznymi. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i nie wymaga wykonywania kolejnej pary okularów. Możemy wybrać też okulary barwione na stałe z filtrami UV, które pełnią funkcję klasycznych okularów przeciwsłonecznych z naszą wadą wzroku. Warto pamiętać, że już podczas wyboru szkieł korekcyjnych możemy wybrać te z filtrem UV. Nawet białe szkła korekcyjne będą ochroną dla naszych oczu. W przypadku osób z bielactwem często spotykamy się ze światłowstrętem i wrażliwością na światło. W takim przypadku możemy zastosować szkła zabarwione kosmetycznie, czyli takie, w których możemy funkcjonować w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Najczęściej ich zabarwienie wynosi około 25-35%. Tradycyjne okulary przeciwsłoneczne najczęściej są zabarwione w 80-85%. Nosząc okulary z barwieniem kosmetycznym nasze oczy są chronione przed UV a dodatkowo nie przeszkadza nam światło lub lekkie nasłonecznienie. W przypadku, kiedy nie lubimy koloru szkieł przez cały dzień, świetnie sprawdzą się szkła fotochromowe. Są to soczewki okularowe, które zamieniają się w szkła przeciwsłoneczne pod wpływem promieniowania UV. Zaciemniają się na zewnątrz a rozjaśniają po zmianie położenia do wewnątrz. Inteligentne fotochromy zabarwiają się i odbarwiają średnio do 3 min.
A co w przypadku, kiedy nie lubimy okularów? Nie chcemy nosić ich na co dzień, są dla nas ostatecznością? I na to znajdzie się rozwiązanie. Możemy zastosować soczewki kontaktowe z wbudowanym filtrem UV. Chronią nas równie dobrze, jak szkła okularowe z filtrem UV. Dodatkowo warto zadbać o okolicę skórną oka. Powieki górne i dolne są bardzo wrażliwe na poparzenia słońcem. W przypadku wystąpienia bielactwa w okolicy oka, skóra bez pigmentu jest narażona znacznie bardziej na nieprzyjemne konsekwencje promieni słonecznych. Ważne jest, żeby oprócz okularów, stosować kremy z filtrami UV. Podczas wykonywania makijażu bardzo zachęcam do stosowania podkładów, korektorów, kemów z filtrami UV.
Ochronę oczu stosujemy przez cały rok. Nie tylko latem jesteśmy narażeni na wysokie promieniowanie UV, ale również zimą. Nie zapominajmy, że skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa i cienka. Chrońmy układ wzrokowy, ale również okolicę skórna oczu: powieki. W profesjonalnych salonach optycznych zawsze znajdziemy pomoc w zakresie ochrony przed słońcem i UV. Specjaliści znajdą dla nas odpowiednie i indywidualne rozwiązanie. Wybierając soczewki i okulary z salonów optycznych, mamy pewność, że są to produkty przetestowane, certyfikowane i faktycznie posiadają właściwości ochronne.
Bibliografia
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28894040/
- https://www.bezokularow.pl/poradnik/czy-kolor-oczu-moze-miec-zwiazek-z-chorobami-skory
- University of Colorado Denver. “Eye color may indicate risk for serious skin conditions.” ScienceDaily. ScienceDaily, 6 May 2012.
- https://news.cuanschutz.edu/news-stories/eye-color-vitiligo