Zabieg mezoterapii igłowej - mechanizm działania, wskazania do zabiegów, substancje aktywne.
Mezoterapia igłowa, in. intradermoterapia, jest jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetologicznych, który ma na celu uzupełnienie niedoborów wody oraz substancji mineralnych w skórze. Utrzymanie prawidłowych warunków środowiska w przestrzeni międzykomórkowej gwarantuje pełną funkcjonalność komórek oraz zapewnia zdrowie naszej skórze.
Mezoterapia to rewelacyjny sposób rewitalizacji cery dla osób w każdym wieku, sprawdzi się w przypadku wszystkich rodzajów skóry, a co najważniejsze- można ją wykonywać cały rok. Z najważniejszych wskazań do zabiegu na twarz wyróżniamy:
- drobne zmarszczki
- utrata jędrności skóry
- skóra odwodniona
- cienka, atroficzna cera
Mezoterapia jest także doskonałym zabiegiem na ciało - pozwala osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty w walce z rozstępami, cellulitem czy tkanką tłuszczową (lipoliza iniekcyjna). W ostatnich latach znajduje także zastosowanie w zabiegach trychologicznych - mezoterapia skóry głowy to skuteczny sposób na wypadanie włosów.
Z wykonania zabiegu muszą zrezygnować jedynie osoby uczulone na składnik preparatu, kobiety w ciąży i w czasie laktacji, osoby z aktywną chorobą nowotworową (oraz do 3 lat po wyleczeniu), po niedawno przebytych chorobach ogólnoustrojowych, a także klienci z aktywnym wirusem opryszczki.
Podczas zabiegu możemy pracować z wykorzystaniem injectora, czyli specjalnego pistoletu do mezoterapii, który odmierza dawkę preparatu oraz podaje go na odpowiednią głębokość i pod odpowiednim kątem, albo stosować metodę klasyczną - wykorzystując w tym celu igły (najczęściej 32-34G, 4mm) i strzykawki. Odpowiednia technika wykonania zabiegu pozwala uzyskać pożądane rezultaty. Do wyboru mamy technikę mikropęcherzyków, nappage, śródnaskórkową oraz punktową.
Aby zabieg mezoterapii przyniósł satysfakcjonujące efekty, musimy podać preparat dopasowany do potrzeb danej skóry. Do najczęściej wykorzystywanych substancji w mezoterapii należą:
- kwas hialuronowy
- witaminy: C, E, A
- aminokwasy
- peptydy
- kolagen
Kwas hialuronowy jest najważniejszym składnikiem wykorzystywanym w zabiegach mezoterapii. Wyróżniamy kwas usieciowany, nieusieciowany, fragmentaryczny, mało- i wielkocząsteczkowy. Każdy z nich jest skuteczny w innym wymiarze, a najnowsze badania naukowe z 2021r. Scarano., Antonio et al. „The role of hialuronic acid and amino acid against the aging of the human skin: a clinical and histological study” wykazały, że fragmentaryczny kwas hialuronowy ma największą możliwość stymulowania fibroblastów do produkcji kolagenu.
W trakcie i po zabiegu dochodzi w skórze do dwóch ważnych procesów fizjologicznych, jakimi są biostymulacja oraz biorewitalizacja. O biostymulacji mówimy wtedy, gdy produkt użyty przy iniekcji wpływa na funkcje anaboliczne komórek skóry- m.in. na produkcję włókien kolagenowych, natomiast biorewitalizacja zapewnia wysokie nawodnienie w przestrzeni międzykomórkowej, tworząc optymalne środowisko komórkom skóry. Wszystko zależy od metody oraz substancji aktywnych wykorzystanych w trakcie zabiegu.
W 2022r. na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu przeprowadzono badania na temat subiektywnej oceny działania mezoterapii na skórę u pacjentek po 40 rż. Wyniki jasno wskazywały zabieg jako wysoko skuteczną metodę w profilaktyce anti- age. W badaniu wzięto pod uwagę m.in.: redukcję zmarszczek, poprawę jędrności i elastyczności, wzrost nawilżenia skóry oraz wyrównanie kolorytu. (Effects of mesotherapy treatments on subjective assessment of facial skin in patients aged 40+, M. Jarocka, M. Młyńska, A. Polańska)
Mezoterapia igłowa niewątpliwie jest królową zabiegów. Swoją popularność zawdzięcza niskiej inwazyjności i szybkim efektom, do których zaliczamy przede wszystkim wygładzenie skóry i redukcję drobnych zmarszczek.
Bibliografia
- Medycyna estetyczna, podręcznik dla studentów kosmetologii, A. Przylipiak, PZWL, 2024
- Substancje stosowane w mezoterapii igłowej, M. Tysiac- Miszta, K. Brzoza, M. Burek i wsp. Kosmetologia Estetyczna, 2019, I (8)
- Effects of mesotherapy treatments on subjective assessment of facial skin in patients aged 40+, M. Jarocka, M. Młyńska, A. Polańska, Journal of Face Aestehetic, 2023
- Mezoterapia w praktyce, I. Załęska, PZWL, 2023.